Czy warto regenerować sprzęgło?

Kiedy sprzęgło ulega zużyciu można wziąć pod uwagę jego regenerację. Oprócz tego brane jest również pod uwagę kupno zupełnie nowych części – oryginalnych lub zamienników. Podejmując decyzję właściciel samochodu uwzględnia takie czynniki jak koszty, a także bezpieczeństwo i komfort jazdy.

 

Co się najbardziej opłaca w przypadku zużycia sprzęgła?

Zakup nowego sprzęgła w autoryzowanym serwisie obsługi oraz jego wymiana mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Oczywiście wiele zależy od modelu samochodu. Z pewnością zastosowanie zamienników jest znacznie tańsze, ale tylko na początku. Chodzi o to, że naprawdę szybko ulegają zużyciu i wkrótce konieczna jest kolejna wymiana.

Dlatego najbardziej opłacalną opcją może okazać się regeneracja sprzęgła. Jeśli tylko jest ona możliwa, to warto skorzystać z takiej możliwości. Natomiast na pewno należy udać się w tym celu do warsztatu, który specjalizuje się w regeneracji sprzęgieł i kół dwumasowych. Jeśli specjaliści stwierdzą, że jednak wymagają one wymiany, na miejscu można kupić podzespoły, które zostały już tam naprawione.


 

Czy regeneracja lub zakup naprawionego sprzęgła to dobry pomysł?

Warsztaty, które zajmują się regeneracją sprzęgieł i kół dwumasowych udzielają na nie kilku lub kilkunastomiesięcznej gwarancji. Natomiast naprawiony podzespół pozwala na przejechanie nawet kilkudziesięciu tysięcy kilometrów. Nie da się tego jednak dokładnie przewidzieć, bo ważna jest tutaj nie tylko jakość podzespołów, ale również styl i warunki jazdy. Dłuższe trasy i spokojne prowadzenie samochodu są z pewnością znacznie korzystniejsze z punktu widzenia zużycia sprzęgła, niż nerwowa jazda po mieście. Jednak żeby przekonać się o tym czy sprzęgło nadaje się do wymiany, nie należy sprawdzać przebiegu, ale zwrócić uwagę na takie objawy jak problemy z ruszaniem, zmianą biegu, szarpanie w momencie puszczenia sprzęgła czy dziwne dźwięki dochodzące ze skrzyni biegów. Kiedy tylko kierowca je zauważy powinien od razu podjąć odpowiednia działania, zmierzające w kierunku wymiany zużytego sprzęgła. W przeciwnym bowiem razie jazda takim pojazdem jest niebezpieczna i może wpływać na uszkodzenie kolejnych części samochodowych. Z kolei po regeneracji sprzęgła nie trzeba się już o to martwić. Czyli naprawa jest opłacalna zarówno pod względem finansowym, jak i w odniesieniu do bezpieczeństwa oraz płynności jazdy, ale pod warunkiem, że wykonuje ją warsztat specjalizujący się w regeneracji sprzęgieł. Ta sama zasada dotyczy kół dwumasowych.

regeneracja sprzęgła