Regeneracja kół dwumasowych

Zamachowe koła dwumasowe wykazują się stosunkowo dużą awaryjnością. Wynika to z ich złożonej budowy oraz częstej eksploatacji. W związku z tym już nawet po przejechaniu samochodem kilkudziesięciu tysięcy kilometrów można zauważyć objawy świadczące o tym, że koło dwumasowe jest zużyte lub uszkodzone. Są to drgania i stukanie pochodzące z silnika, jego nierówna praca, brak płynności podczas ruszania pojazdem, a także podczas zmiany biegów.

 

Co zrobić w przypadku awarii koła dwumasowego?

Kiedy właściciel samochodu nabierze pewności, że koło dwumasowe uległo awarii, wówczas od razu zastanawia się ile będzie trzeba zapłacić za nowe. Bywa również tak, że bierze pod uwagę nabycie zamiennika, który teoretycznie jest tańszy. Co prawda ceny takich części na pewno są niższe niż oryginalnych, ale znacznie szybciej się zużywają. Dlatego warto sprawdzić jeszcze jedną opcję – możliwość regeneracji koła dwumasowego. Oczywiście oceną uszkodzenia oraz ewentualną naprawą powinien zająć się warsztat, który specjalizuje się w wykonywaniu tego typu usług.

Regeneracja kół dwumasowych

Jak może przebiegać regeneracja koła dwumasowego?

Podczas regeneracji koło dwumasowe musi być najpierw rozebrane na części, które należy umyć korzystając ze specjalnej myjki przemysłowej. Elementy takie jak masa górna i dolna czy obudowa wewnętrznych części mogą wymagać szlifowania. Łożysko, panewkę, sprężyny, zabierak i ślizgi zwykle się wymienia. Następnie konieczne jest użycie smaru. Kolejne kroki to zmontowanie koła dwumasowego oraz sprawdzenie jego parametrów, i w końcu wyważenie.

Zdarza się oczywiście tak, że koło trzeba wymienić. Specjalista rozpozna to właściwie na pierwszy rzut oka. Jeśli na przykład na jego powierzchni ciernej widać żółte odbarwienia, które powstały na skutek wytworzenia się wysokiej temperatury podczas jazdy, to nie jest potrzebna nawet naprawa. Jednak zmiany w kolorze niebieskim znajdujące się na tylnej lub bocznej powierzchni koła, to znacznie poważniejsza sprawa. Tego rodzaju przebarwienia, nie mówiąc już o pęknięciach, najprawdopodobniej będą kwalifikowały koło dwumasowe do wymiany. Jednak jeśli okaże się to konieczne, istnieje jeszcze jedna możliwość, polegająca na zakupie zregenerowanego koła dwumasowego w warsztacie zajmującym się ich naprawą. Można wówczas liczyć na korzystną cenę, a także wysoką jakość, na którą otrzymuje się kilku lub kilkunastomiesięczną gwarancję.