Przyczyny i objawy zużycia sprzęgła

 

Bez wątpienia sprzęgło jest niezwykle ważnym elementem każdego samochodu. Dzięki niemu możliwa jest płynna zmiana biegów, bez ryzyka uszkodzenia przekładni. Kiedy sprzęgło ulega zużyciu, od razu wpływa to na komfort jazdy.

 

Jakie są najczęstsze przyczyny zużycia sprzęgła?

Zdarza się, że kierowca nie zwraca uwagi na to, żeby wciskać pedał sprzęgła do końca, a to bardzo ważne jeśli chcemy, żeby służyło jak najdłużej. Kolejna sprawa dotyczy jazdy na półsprzęgle. Po prostu, kiedy bieg został już zmieniony, należy zdjąć nogę z pedału sprzęgła. Sytuacja, w której jest on delikatnie wciśnięty, a jednocześnie kierowca dodaje gazu, wpływa na intensywność eksploatacji sprzęgła. Dość istotne jest to, jakie kierowca zakłada buty. Jeśli prowadzi kobieta i ma na sobie szpilki, to często zdarza się, że prawie cały czas jedzie na półsprzęgle.

Za szybkie zużywanie się sprzęgła odpowiada także styl jazdy. Jeśli kierowca gwałtownie wciska i puszcza pedał lub przy wciśniętym sprzęgle nagle dodaje gazu, to może się spodziewać szybkiej wymiany tego podzespołu. Niekorzystnie działa poza tym ruszanie z dwójki czy na hamulcu ręcznym. Trzeba zawsze upewnić się, że został opuszczony do końca.

Istnieją również takie przyczyny zużywania się sprzęgła, na które kierowca nie ma raczej wpływu. Chodzi na przykład o jazdę w warunkach miejskich czy indywidualne uwarunkowania danej marki samochodu.

zużyte sprzęgło

Jakie są objawy zużycia sprzęgła?

Biorąc pod uwagę, że objawy zużycia sprzęgła są dość charakterystyczne, każdy powinien je zauważyć, a jeśli posiada choćby minimalną wiedzę na ten temat, również rozpoznać. Przede wszystkim w momencie dodawania gazu samochód nie zachowuje się tak jak zwykle – nie przyśpiesza oraz nie reaguje, kiedy kierowca chce gwałtownie ruszyć z miejsca. Jest to możliwe dopiero, gdy pedał sprzęgła zostanie prawie całkiem puszczony. Natomiast ruszaniu towarzyszy wyraźne szarpanie. Poza tym przy wciskaniu sprzęgła można wyczuć jego twardnienie oraz usłyszeć szum dochodzący ze skrzyni biegów. Problemy ze zmianą biegów oraz dziwny zapach, to kolejne objawy, że sprzęgło zdecydowanie uległo zużyciu.

W takiej sytuacji trzeba od razu zacząć działać, bo jazda z zepsutym sprzęgłem jest nie tylko niekomfortowa, ale przede wszystkim niebezpieczna. W większości przypadków możliwa jest jego regeneracja. Dlatego warto udać się do warsztatu, który zajmuje się naprawą sprzęgieł. Nawet jeśli jednak okaże się, że trzeba wymienić sprzęgło lub jakieś jego elementy, to można je kupić na miejscu. Oryginalne sprzęgła po regeneracji są znacznie tańsze od nowych i często pozwalają na przejechanie kolejnych dziesiątków tysięcy kilometrów.

stare sprzęgło